Skip to content

Karta kredytowa ma swoich gorących zwolenników, jak i zatwardziałych przeciwników. Są jednak sytuacje, gdy od pożyczki czy zwykłego kredytu bardziej trafnym wyjściem jest skorzystanie z karty kredytowej. Jeżeli zrobimy to w umiejętny sposób, może się okazać, że tak pożyczone pieniądze nie będą nas prawie nic kosztowały.

Przed skorzystaniem z atrakcyjnej oferty banku dowiedzmy się wpierw jakie są właściwości tego „plastikowego pieniądza”. Karta kredytowa jest odmianą karty płatniczej, funkcjonującą w granicach przyznanego odnawialnego limitu kredytowego. Co oznacza, że limit ten jest odnawialny?

Każdorazowa wypłata pieniędzy w bankomacie, zakupy za pośrednictwem karty w sklepie lub przelew z konta karty, prowadzą do pomniejszenia przyznanego limitu kredytowego. Z drugiej strony, każda wpłata na konto pomniejsza zadłużenie, zwiększając dostępne środki finansowe w ramach limitu. Środki te nie są naszą własnością, ale banku, który wydał nam kartę. My nimi tylko obracamy.

Limit kredytowy na kacie jest w przeważającej części przypadków oprocentowany wyżej niż wynosi średnia dla kredytów konsumpcyjnych. Raz w miesiącu bank przysyła nam wyciąg transakcji na karcie kredytowej oraz informacje o wysokości i terminie spłaty kwoty minimalnej. Niezależnie od tego, czy z karty korzystamy czy nie, bank i tak pobierze od nas opłatę (raz w miesiącu lub co roku).

Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa? Zapewne wiele osób do dzisiaj się zastanawia jak działa karta kredytowa i nie wierzą w informację nieoprocentowanym kredycie. Otóż dla osób, które posiadają owe karty fakt jest taki, że daje ona możliwość z korzystania z nieoprocentowanego kredytu. Jednak prawda jest taka, że kredyt, który zawieramy podczas wzięcia karty kredytowej rzeczywiście jest nieoprocentowany, ale pod warunkiem, że po dokonanych przez nas zakupów spłacimy cały dług w terminie wyznaczonym przez bank bowiem, gdy zapłacimy jedynie 99% to musimy spłacić odsetki ale nie z jednego procenta, który nie spłaciliśm,y a całej zadłużonej kwoty.

Wadą jest to, że jeżeli się spóźnimy z spłatą to odsetki zostaną naliczone, a najczęściej sięgają one nawet 25% w skali roku. Korzystanie z nieoprocentowanego kredytu nie jest więc skomplikowane.