Skip to content

Jak nie wpaść w pułapkę zadłużenia, podczas korzystania z karty kredytowej? Ostatnimi laty karta kredytowe zagościła na stałe w portfelach wielu Polaków. Płacić nią można wszędzie – w sklepach stacjonarnych, internetowych, na stacjach paliw czy w restauracjach. Jak mądrze korzystać z karty kredytowej by stała się naszym płynnym źródłem finansowym, a nie plastikową rzeczą, przez którą wpadamy w gigantyczne kłopoty?

Nie przekraczaj limitu karty! Dostając kartę kredytową bank ustala z nami górną kwotę na jaką możemy zaciągnąć kredyt. Nie przekraczajmy tej górnej granicy. Po jej przekroczeniu bank nalicza nam wysokie prowizje. Ponadto mierzmy siły na zamiary. Zamiast kupować na kredyt odłóżmy pieniądze na wymarzoną rzecz i zakupmy ją za gotówkę.

Przy uzgadnianiu z bankiem limitu na kartę kredytową ustalmy kwotą dostosowaną do naszych miesięcznych zarobków. Strzeżmy karty jak oka w głowie! Uważajmy na to, gdzie trzymamy kartę. Zabezpieczmy ją przed dostaniem się w ręce osób niepowołanych. Nie ujawniamy kodu PIN osobom trzecim, kodu CCV czy daty ważności.

Gdy ją zgubimy lub zostanie nam ukradziona natychmiast zgłośmy tą sprawę do naszego banku. Nie przekraczaj okresu bezodsetkowego! Na spłacenie naszego zadłużenia mamy około 50- 60 dni. Ilość dni jest ustalana przez bank. Nie przekraczajmy tego terminu. W przeciwnym razie bank naliczy nam odsetki.

Pamiętajmy o tym, że okres bezodsetkowy jest liczony zawsze od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji. W związku z tym, jeśli dokonujemy płatności np. w połowie cyklu rozliczeniowego okres bezodsetkowy ulega skróceniu.

Karty kredytowe to idealne narzędzie dla osób, które potrafią się z nimi bezpiecznie obsługiwać. Całe szczęście dość łatwo można się tego nauczyć i, co najważniejsze, spłacać w terminie!