Skip to content

Karta kredytowa kojarzy się przeważnie z dodatkowymi kosztami i komplikacjami, a nie musi! Za jej pomocą można bowiem skutecznie zaoszczędzić. Wystarczy być sumiennym, zorganizowanym użytkownikiem i skorzystać z odpowiedniej oferty kart kredytowych.

Dobra karta kredytowa umożliwia posiadaczowi dokonywanie zakupów i płatności na kredyt, spłacany pod koniec okresu kredytowania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Łatwo zauważyć, iż przy takim sposobie rozliczania transakcji nie używamy własnych pieniędzy, które przez ten czas mogą zarabiać na siebie leżąc na oprocentowanym rachunku. Można je także zainwestować (na przykład na giełdzie).

Rachunek karty kredytowej musimy spłacić dopiero pod koniec okresu kredytowania (przeważnie po miesiącu). Dodatkowym atutem karty kredytowej może być bonus, jaki banki przyznają swoim klientom – czy to zwrot pewnej części transakcji (na przykład 1%), czy też nagrody rzeczowe rozdawane w formie losowania. Oczywiście karta kredytowa to także minusy, ale przy odpowiedniej organizacji finansów możemy się przed nimi ustrzec.

W podstawowym okresie kredytowanie przeważnie jest nieoprocentowane, ale jeśli spóźnimy się ze spłatą, naliczane odsetki są wyższe niż w przypadku innego typu kredytów. Ważne pilnować terminu spłaty i na czas regulować rachunek. Jeśli wybierzemy odpowiednią kartę kredytową, nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat z tytułu jej użytkowania, warto więc zapoznać się z ofertą banku, upewnić co do warunków korzystania i używać karty kredytowej by ułatwić sobie życie i umożliwić czerpanie dodatkowych zysków z kwoty, której nie musimy wydawać, robiąc zakupy na kredyt.

Karta kredytowa – hit czy kit?

W dobie postępującego kryzysu finansowego jesteśmy zasypywani ofertami szybkich pożyczek, kredytów gotówkowych czy też kredytów konsumenckich. Popularną formą wyjścia z trudnej sytuacji finansowej stały się także karty kredytowe. Posiadaczy tego bankowego wynalazku jest coraz więcej, aczkolwiek czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak dokładnie działają tego typu produkty finansowe?

Należy wiedzieć, iż podstawową kartą płatniczą jest karta debetowa. Płatności tą kartą dokonujemy pieniędzmi ze swojego rachunku, gdy ich tam nie ma – nie zapłacimy. Wydaje się to być proste i logiczne. Karta kredytowa działa na nieco innej zasadzie. Ma ona swój własny rachunek (przyznany przez bank), zwany limitem kredytowym. W tym przypadku płacąc kartą wydajesz pieniądze banku, a nie swoje. Są co do tego określone limity, które wcześniej czy później trzeba spłacić. Bardzo ważne jest pilnowanie terminu spłaty zaciągniętych zobowiązań, by bank nie zaczął naliczać dodatkowych odsetek.

Karta kredytowa jest zdecydowanie droższa od tej zwykłej, debetowej. Nie chodzi tu tylko o naliczane oprocentowanie kredytu, ale także o inne opłaty, chociażby za samo wydanie karty, czy jej miesięczne utrzymanie. Posiadanie karty kredytowej może stanowić poważny problem przy staraniu się o kredyt (przykładowo hipoteczny). Wynika to z faktu, iż postrzegana będzie przez bank jako Twoje dodatkowe, miesięczne obciążenie, co w dalszej kolejności wpływać będzie na Twoją zdolność kredytową. Zanim sięgniemy po ten „bankowy gadżet” warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie zasadności bądź bezzasadności jego posiadania.