Skip to content

Czy internetowy pożyczkobiorca posiada jakieś prawa?

Sposób na bezproblemowe dostanie sporej gotówki w niedługim czasie i przy maksymalnie uproszczonych procedurach sprawia, że coraz więcej osób i coraz częściej sięga po produkty internetowe firm pożyczkowych. Powód w zasadzie zwykle jest dokładnie ten sam – spore wymagania stawiane przez banki, cała masa formalności, konieczność stawienia się w oddziale banku w stosownych godzinach, prześwietlanie na lewo i prawo. Szybkie pożyczki działają wręcz odwrotnie – formularz zgłoszeniowy wypełniasz za pomocą Internetu w zasadzie w ciągu kilku minut, podając jedynie najważniejsze dane z dowodu osobistego, a decyzja następuje od kilkunastu minut od maksymalnie następnego dnia. Niekoniecznie musisz również posiadać stosów zaświadczeń czy innych dokumentów. Co więcej, w niektórych przypadkach możesz skorzystać z propozycji zupełnie darmowych – najczęściej są to oferty skierowane do nowych klientów firmy. Nawet jeśli wiesz, że uda ci się spłacić swoje zobowiązanie w czasie podanym na umowie, warto, żebyś dokładnie poznał wszystkie posiadane przez siebie prawa jako konsumenta takiego rodzaju produktów.

Zaciągający pożyczkę ma ochronę

Parabanki nie są stricte bankami w rozumieniu prawa, nie podlegają więc kontroli przez prawo bankowe ani nawet przez Narodowy Bank Polski, jednak nie pozostają mimo to bez absolutnie żadnego nadzoru. Parabanki nie mogą, w przeciwieństwie do właściwych banków, rozporządzać pieniędzmi swoich klientów, muszą posiadać własne środki. Ustawa o kredytach konsumenckich z roku 2011 mówi właśnie o rozróżnieniu na szybkie pożyczki, te zaciągane stacjonarnie i internetowo i na pożyczki ratalne. Ustawa wskazuje również na to, jak kształtują się prawa i obowiązki obu stron zobowiązania oraz zasady, jakimi powinno się kierować podczas konstruowania umów pożyczkowych. „Ochroniarzem” praw osób podpisujących takie umowy jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy. Można do niego zgłaszać wszystkie zastrzeżenia, jakie pojawią się w związku z podpisaną przez nas umowa pożyczkową. Kolejnym dokumentem, z którym muszą być zgodne konstruowane umowy pożyczkowe, jest kodeks cywilny.
Ilość dokumentów, co do których parabanki muszą się stosować może faktycznie przyprawić o zawrót głowy, jednak daje to jednocześnie bardzo silne podstawy do poczucia solidności i bezpieczeństwa korzystającego z tego typu produktów konsumentów. Dodatkowo pożyczkobiorca wcale nie musi spowiadać się z tego, na jaki cel potrzebuje pieniędzy od wierzyciela. Prawo chroni również w trudnych sytuacjach, kiedy pojawiają się kłopoty z regularnym spłacaniem zadłużenia, kiedy są kłopoty z zaciągnięciem pożyczki czy w radzeniu sobie z konsekwencjami oraz ewentualnymi nieścisłościami przy podpisywaniu umowy.

Odstąpienie od umowy pożyczki – kiedy korzystać z takiego prawa?

Obecnie każdy, kto korzysta z możliwości podpisywania umów sprzedaży produktów czy usług na odległość, ma równocześnie prawo do odstąpienia od takiej umowy w ciągu czternastu dni kalendarzowych. Nie ma znaczenia, czy chodzi o zakupy robione przez Allegro czy o pożyczkę – prawo do tego posiada absolutnie każdy. Prawo to nazywane jest inaczej „rozważeniem racjonalności zakupu” i jako takie obowiązuje nawet w przypadku szybkich pożyczek. Co więcej, jako konsument odstępujący od umowy wcale nie musisz się z nikim dzielić powodami, dla których rezygnujesz z przyznanej pożyczki – nie musisz więc odpowiadać na pytania o powód decyzji, jeśli takie się pojawią. Wraz z dostarczanymi do ciebie dokumentami, czyli właściwą umową oraz harmonogramem spłaty w przypadku pożyczek ratalnych pożyczkodawca musi również wysłać formularz odstąpienia od umowy. Firmie nie wolno, pod groźbą sankcji prawnych, ukrywać takich możliwości ani sprawiać, że stają się jedynie opcją domyślną. Jeśli jakaś firma zacznie straszyć, że odstąpienie od umowy wymaga natychmiastowego zwrotu kapitału – tym również się nie przejmuj, ponieważ zgodnie z prawem masz na to kolejne 30 dni, więc w przypadku niektórych szybkich pożyczek jest to więcej, niż przewiduje sama pożyczka, na przykład czternastodniowa.